Радио Кочани
Кочани
Каегорија на прелисрување

Култура

Театарската претстава „ТУНЕЛ“ во покровителство на Ротари клубот Кочани-Виница – Денеска се…

Оддбележувајќи ја 10 годишнината од формирањето Ротари Клубот „Кочани - Виница“ ја најави театарската претстава „Тунел“ која ќе се одржи на 3 мај Среда во НУЦК „Бели Мугри“ со…
Повеќе ...

„Низ традицијата“ – концерт на класата по традициски инструменти од ОМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани

Основното музичко училиште „Ристо Јуруков“ синоќа го одржа првиот од серијата концерти насловени „Музичка среда“, на кој се претставија учениците што ги изучуваат традициските…
Повеќе ...

ФА „Љупчо Сантов“  од Оризари  успешно го презентираа изворниот фолклор и традиционалните јадења од…

Денескa во емисијата „Качамак“ која се емитува секоја сабота и недела на една од националните телевизии , Фолклористите од  ФА„Љупчо Сантов“  Оризари  успешно го презентираа…
Повеќе ...

Голем сенароден собир по повод „Света Недела“ во манастирот во село Ранчанци (Свети…

По повод верскиот празник „Света Недела“ на ден 29 ти Април 2023 година во манастирот Света Недела во село Ранчанци со почеток од 18 часот ќе се одржи света литургија. На 30 ти…
Повеќе ...

Велигденско јајце од 2 метра го краси дворот на црквата „Св Апостол Лука“ во Виница (ВИДЕО)

Православните верници денеска ја слават Велика Сабота, вториот ден по распнувањето на Исус Христос и пред неговото воскресение.По тој повод во новоизградениот православен…
Повеќе ...

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе