Радио Кочани
Кочани

Членовите на КУД „Руен“ на прием кај градоначалникот на Анкара

336

Фолклорниот ансамбл КУД “РУЕН “ од Кочани како претставник на Македонија, веќе неколку дена е дел од престижниот 102 – ри по ред Меѓународен фестивал на фолклорот „Sakarya Viktory“ што се одржува во Анкара, Република Турција. Фестивалот ќе трае до 12 септември, а меѓу останатите учесници се и фолклорните ансамбли од Египет, Полска, Украина, Порторико, Шпанија, Азербејџан, Казахстан и Турција. Членовите на КУД „Руен“ во текот на фестивалот биле на прием кај градоначалникот на Анкара и министеротза култура на оваа пријателска земја на Македонија.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе