Радио Кочани
Кочани

Бензинот поефтинува, дизелот и нафтата за домаќинствата поскапуваат

635

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека цената на бензинот од 98 октани ќе се намали за 1 денар по литар, додека на бензинот од 95 октани за половина денар. Дизелот ќе поскапи за 1,5 денари за литар, додека цената на екстра лесното гориво (нафтата за домаќинствата) ќе се зголеми за 1 денар. Мазутот ќе поскапи за 0,039 денари по килограм.

Новите максимални цени на горивата во малопродажбата ќе изнесуваат:

 

Моторен бензин       Еуросупер БС – 95                  87,00 (денари/литар)

Моторен бензин       Еуросупер БС – 98                  89,00 (денари/литар)

Дизел гориво            Еуродизел БС (Д-Е V)             81,50 (денари/литар)

Масло за горење      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)             81,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                             46,064 (денари/килограм)

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе