Радио Кочани
Кочани

Градоначалникот Љупчо Папазов организираше прием за гостите учесници на 10. Меѓународен фолклорен фестивал „Ѓурѓовденски обичаи“

244

Претставниците на фолклорни ансамбли од Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина и од Словенија, коишто учествуваат на десеттото издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Ѓурѓовденски обичаи“, имаа прием кај градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов.

Во пријатна атмосфера, разменија впечатоци и мислења за самиот фестивал, на кој некои од нив учествуваат по петти пат. Притоа тие го истакнаа фестивалскиот континуиран раст и развој и се заблагодарија што со помош на организаторот и раководител на Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“, Александар Тошев, имаат можност да градат значајна културна мрежа.

Фестивалот „Ѓурѓовденски обичаи“ продолжува со фолклорно дефиле и концерт во Оризари, ѓурѓовденски игри во Масалница и презентација на традиционални ѓурѓовденски обичаи.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе