Радио Кочани
Кочани

Нови цени на горивата од полноќ

440

Според одлуката на РКЕ, цената на литар дизел од полноќ ќе се намали за еден денар, а цените на бензините ќе се зголемат од половина до еден денар

Од ноќеска на полноќ горивата ќе се продаваат по нови цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Според одлуката на РКЕ, цената на дизелот од полноќ ќе се намали за еден денар, а цените на бензините ќе се зголемат од половина до еден денар. Па така, литар дизел ќе се продава за 72 денари, бензинот еуросупер БС-95 ќе се продава за 83 денари за литар, а литар еуросупер БС-98 од полноќ ќе чини 85 денари.

Од полноќ за половина денар ќе се намали и цената на екстра лесното масло за домаќинство и ќе се продава за 71,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,652 денари за килограм се зголемува и цената на мазутот и ќе изнесува 39,391 денари.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе