Радио Кочани
Кочани

Дизелот поскапува за 2,5 денари од полноќ

286

АНКЕТА

Ќе има ли парламентарни избори во 2023 година?

Освен дизелот, од полноќ за три денари поскапува и екстра лесното масло за домаќинство, чија нова цена ќе биде 78,5 денари за литар

Од ноќеска на полноќ малопродажната цена на дизелот ќе се зголеми за 2,5 денари и ќе се продава по 80,5 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Освен дизелот, од полноќ за три денари поскапува и екстра лесното масло за домаќинство, чија нова цена ќе биде 78,5 денари за литар.

Цените, пак, на бензините еуросупер БС-95, еуросупер БС-98 и мазутот денеска нема да се менуваат. Па така, еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава за 76 денари за литар, литар еуросупер БС-98 ќе чини 78,5 денари, а килограм мазут ќе се продава за 39,37 денари.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе