Радио Кочани
Кочани

31 ОКТОМВРИ СВЕТСКИ ДЕН НА ШТЕДЕЊЕ

126

Светскиот ден на штедењето е воведен на 31 октомври 1924 година во текот на Првиот меѓународен конгрес на штедилниците (Светско душтво на штедилници) во Милано, Италија.

На последниот ден од конгресот, проф. Равица го прогласил тој ден за Меѓународен ден на штедењето.

Идејата наишла на одобрение од 29 земји кои сакале да ја потсетат светската јавност на штедење, и важноста на штедењето за економијата и поединецот. Празникот се одбележува 31 октомври, освен во земјите кајшто тој ден е државен празник. На тој ден банките се отворени, за граѓаните да можат да внесат средства на својата штедна сметка

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе