Радио Кочани
Кочани

Фондација „Славко Јаневски“ – На 17 октомври Симона Јовановска ќе ја прими наградата за роман на годината

141

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го најавува доделувањето на наградата „Роман на годината“ за 2021 година.
Годинашен лауреат на наградата е Симона Јованоска за романот „Денот на црвот“ („Или-или“, 2021).
Врачувањето ќе се одржи во вторник, на 17 октомври (понеделник) во кафе барот „Филхармонија“ (во зградата на Филхармонија на РМ) со почеток во 20 часот.
Генерален покровител на наградата е „Комерцијална банка“ АД Скопје, а наградата е поддржана од Министерството за култура на РСМ.

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе