Радио Кочани
Кочани

УТРЕ И ЗАДУТРЕ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ВО МАКЕДОНИЈА – еве уште колку неработни денови останаа до крајот на годината – следен споен викенд во јуни!

2,679

24 мај – Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Но, еден ден претходно на 23 мај ќе одмараат сите оние кои се од влашка националност, поради Денот на Власите кој се паѓа во четврток.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2024 година неработни денови се:

За сите граѓани 

 • 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“- Ден на сесловенските просветители,
 • 02 август (петок), Ден на Републиката,
 • 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден
 • 11 октомври (петок), Ден на народното востание,
 • 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба
 • 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед

 • 03 мај (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
 • 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
 • 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед

 • 01 ноември (петок), Празникот на сите светци,
 • 25 декември (среда), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 • 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница 

 • 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на влашката заедница  

 • 23 мај (четврток), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница 

 • 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница  

 • 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница  

 • 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик
Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе