Радио Кочани
Кочани

Кочани на 29 март домаќин на Државното првенство во борење за основните училишта

310

Општина Кочани, в петок 29 март, ќе биде домаќин на Државното првенство во борење за основните училишта во машка и женска конкуренција, во организација на Федерацијата на училиштен спорт на Македонија, а во соработка со Боречката федерација на Македонија и Сојузот на училиштен спорт. 

Државното првенство ќе се одржи во салата на ООУ „Никола Карев“ со почеток во 10:30 часот. Право на настап имаат редовни и вонредни ученици запишани во основните училишта во учебната 2023/2024 година родени 2008 год и помлади.  Момчињата ќе се натпреваруваат во 11 натпреварувачки категории, додека девојките во 6 во форма на Куп систем со репасаж во категориите со пет или повеќе пријавени натпреварувачи.

Пријавувањето на учесниците е дозволено да се достави до регистрациските центри најдоцна до 27 март (среда) до 15 ч.

IPON.mk

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе