Радио Кочани
Кочани

Успешен викенд за ФА „Љупчо Сантов“ од Оризари фолклористите зедоа учество на 2 фестивали.

139

Околу 100 членови на Ансамблот од Оризари, амбасадори на изворниот фолкор, на 27ми мај беа учесници на два фолклорни фестивали и тоа  Фолклорен детски фестивал „Шарено Цвете„ во

Благоевград, Бугарија и Меѓународниот фолклорен фестивал „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид.

Во Охрид, фолклористите имаа време и за забава тие ги посетија Билјанините Извори, Плаошник, Св. Јован Канео и крстареа со брод по Охридското езеро.

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе