Радио Кочани
Кочани

Во Кочани презентирана кампањата „МВР за граѓаните – заедница, доверба и одговорност“

754

Денеска Одделението за превенција при СВР Штип во соработка со ОВР Кочани почна со реализација на активности во рамки на кампањата на МВР и Македонскиот полициски синдикат “МВР за граѓаните – заедница, доверба и одговорност“, со цел дополнително зголемување на довербата во полицијата, како и доближување до граѓаните за суштината, вредностите и карактеристиките на концептот – полициско работење со заедницата.

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Кочани со делење на летоци и непосреден разговор со граѓаните ја потенцираа пораката на оваа кампања дека полицијата постои за да биде во служба на заедницата, ја потенцираа важноста на градењето партнерство помеѓу полицијата и граѓаните, но и механизмите за контрола врз полицијата што придонесуваат за зголемување на нејзиниот кредибилитет и интегритет.

 

 

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе