Радио Кочани
Кочани

Олдатјмерот на Кочанската фамилија Станишкови како денес да е симнат од производната трака…(ФОТО+ВИДЕО)

20,290

Последниот Застава 1300 е произведен далечната 1979 година.

Вкупно се произведени околу 200 000единици од кои еден во совршена состојба им припаѓа на кочанската фамилија Станишкови.

Според повеќето  автоновинари , Застава 1300 односно 1500 е најдобриот автомобил кога и да е произведуван во тогашната Застава, а и еден од подобрите кои се возел во Југославија.

Застава 1300 се одликува како,комфорен автомобил со одлична суспензија, грандиозен изглед кој наликува на тогашниот тренд кај американските автомобили.

Многу хром, потентен мотор, внатрешност направена од квалитетна кожа и одличната завршна обработка го правеле овој автомобил сон за секој млад човек во поранешната СФРЈ.

 

Текст: Д.Михајлов

Фото: Љ.Тодоров

 

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе