Радио Кочани
Кочани

Кривична пријава за кoчанчанка, ширела расистички и ксенофобичен материјал преку фејсбук…

6,574

ОВР Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, ќе поднесе кривична пријава против С.А.(41) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член 394 – г од Кривичниот законик.

Според пријавеното, во текот на 2022 година, на социјалната мрежа Фејсбук, таа објавувала содржини со кои повикувала на омраза. Со лицето бил извршен службен разговор во полициска станица.

Дневен билтен на МВР

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе