Радио Кочани
Кочани

Доне Донев : Десетка за „Приказни од петка“ на Соња Гиздавиќ

524

Професорот Доне Донев ја оцени со десетка „Приказни од петка“ на Соња Гиздавиќ. Промоцијата на првата проза на Гиздавиќ, која се состои од 31 приказна, се одржа синоќа во фоајето на приземјето од ЦК „Бели мугри“. Донев ја напиша рецензијата за приказните кои потекнуваат од случки поврзани со автобусот „петка“, кој своето сообраќање низ Скопје го започнува од населбата „Ѓорче Петров“, каде живее авторката Соња Драгољуб Гиздавиќ.


Петтата книга на кочанчанката родена во Загреб ја промовираше Габриела Стефановска, стручен соработник за литературна дејност во „Бели мугри“, додека приказни читаа и посетителите ги водеа низ програмата Љупка Јорданова и Анастасија Михаилова, средношколки, постојани членки на Драмското студион на Центарот за култура од Кочани…

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе