Радио Кочани
Кочани

Во Кочани – Започнаа „Деновите на медот 2022“

802

Пчеларите од Македонија денеска и утре се во „Паркот на Револуцијата“ пред кочанчани со своите пчелни производи на 25 – то издание од Манифестацијата „Денови на медот 2022“, чиј традиционален организатор е локалното Пчеларско здружение „Матица“.

Манифестацијата ја отвори градоначалникот на Кочани, Љупчо Папазов, а меѓу пчеларите беше и Менде Трајковски, претседател на Сојузот на пчеларските здруженија на Македонија, како и

Никица Бачовски, директор на Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралнио тразвој.


Претседателот на Матица, Борчо Атанасов, најави дека килограм мед овие два празнични дена во Кочани ќе се продава по 500 денари. Повелете…

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе