Радио Кочани
Кочани

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов го честита 23 Мај – Националниот ден на Власите

207

На сите припадници на влашката заедница им го честитам празникот со искрени желби за понатамошен успех во негувањето на влашката култура и традиција.

Одбележувајќи го овој ден, оддаваме почит кон вековните стремежи за промоција на влашката заедница и потврдувањето на нејзините идентитетски, традиционални и културни вредности.

Придонесот на Власите во унапредувањето на меѓусебните односи претставува пример за нашите поколенија за успешно градење на мултиетничко и мултикултурно општество.

По повод празникот на Власите ги упатувам моите искрени честитки и заложби за општа благосостојба, меѓусебно почитување и разбирање, мир и здравје на сите граѓани на Македонија.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе