Радио Кочани
Кочани

Царинска управа: 1,3 килограми сребрен накит запленет на ГП Богородица

299
На влез на ГП Богородица царински службеници запленија 1,3 килограми сребрен накит, откако патник кој патувал од Турција се обидел истиот да го внесе во државата без да го пријави кај царинските органи.

Сребрениот накит е откриен при преглед на патничко возило со кое лицето патувало како совозач. Станува збор за 157 парчиња прстени, 21 парчиња нараквици, 45 ланчиња, 26 обетки и 20 привезоци кои лицето ги скрило во ќеса која ја ставил зад задното седиште и во еден куфер ставен во багажниот простор.
За сребрениот накит за којшто изјавил дека го набавил од Турција лицето не поседувал никаква документација. Против него се поднесени соодветни пријави заради прекршување на царинските регулативи.
Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе