Радио Кочани
Кочани

Фолклористите од Оризари и Зрновци на Меѓународниот фестивал „Истибањско Здравоживо – 2023“

408

Фолклорниот Ансамбл  „Љупчо Сантов“  од Оризари со играорните групи од Оризари и Зрновци денескa учествуваше на 38-от Мeѓународен фолклорен фестивал „Истибањско Здравоживо – 2023“.

Гала концертот  се одража на плоштадот Ангел Винички во Виница со почеток од 16:30 часот, а  Ансамблот од Оризари настапи со ората: На три пати и Шопчето.

Инаку ова е 50-ти настап и 20-то учество на фестивали и други културни манифестации во Македонија и странство за играорните групи од Оризари и Зрновци.

Д.Михајлов

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе