Радио Кочани
Кочани

Во Кочани промовирана книгата „ Планинарско – скијачко друштво Пониква “ од Киро Герасимов и Љубинка Ајтовска

470

Во организација на Клубот за планинарски спортови „Москито“, вечерва, во 18:30 ч., во малата сала на Мултикултурниот центар во Кочани,  беше  промовирана книгата „Планинарско-скијачко друштво Пониква“, од авторите Киро Герасимов и Љубинка Ајтовска.

Делото е  составено од четири целини кои говорат за природно-географските карактеристики на Осоговските Планини; патеките и трасверзалите низ Осоговијата; туристичките потенцијали, а содржи и сеќавања на планинари, членови на ПСД „Пониква“ – Кочани.

Издавач на изданието „Планинарско-скијачко друштво Пониква“ е печатницата „Европа 92“,промотор беше  Сашко Стефановски, а модератор на настанот – Магдалена Кочовска-Салтирова.

Книгата што ја започна новинарот и публицист  Киро Герасимов, а ја дооформи Љубинка Ајтовска, се промовираше во пресрет на годишнината од неговата смрт.

 

 

 

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе