Радио Кочани
Кочани

Завршија десетите по ред традиционални „Ѓурѓовденски обичаи, игри и ора“ (ВИДЕО)

966

Завршија десетите по ред традиционалани „Ѓурѓовденски обичаи, игри и ора“ кои  се одржаа во Зрновци и Оризари. Со дефиле по улиците во Општина Зрновци и Оризари, традиционални Ѓурѓовденски игри, настап на фолклорните друштва од државата и странство, подготовка на храна и дегустација на истата и оваа година се продолжи традицијата за празникот „Ѓурѓовден“

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе