Радио Кочани
Кочани

Велигденско јајце од 2 метра го краси дворот на црквата „Св Апостол Лука“ во Виница (ВИДЕО)

1,770

Православните верници денеска ја слават Велика Сабота, вториот ден по распнувањето на Исус Христос и пред неговото воскресение.

По тој повод во новоизградениот православен храм „Св Апостол Лука“ во Виница, утрово беше откриено огромното Велигденско јајце изработено од вредните раце на Блаже Анакиевски од село Блатец, а по идеа на фамилија Пешови од Виница.

 

 

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе