Радио Кочани
Кочани

Престанува обврската за поседување зимска опрема во возилата

629

Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата завршува денес (15-ти март). Возачите веќе не треба задолжително да ја имаат во своето возило.

Обврската произлегува од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој предвидува дека моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќај на пат надвор од населено место, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе