Радио Кочани
Кочани

Училиште за цртање и сликање – За жените… цртеж наместо цвеќе

144

32 дела изработени во различни техники се најдоа пред публиката вчера како дел од изложбата „Подари цртеж во замена за цвеќе“ на посетителите на Училиштето за цртање и сликање на ЦК „Бели мугри“ со кое раководи, Алкександра Димитрова, стручен соработник за визуелни уметности, архитектура и дизајн во Националната установа од Кочани.


Изложбата беше отворена вчера на терасата на „Бели мугри“ по повод Меѓународниот ден на жената, 8 март. Насликаното е со мотиви од цвеќе од страна на 31 ученик на Училиштето за период од два месеца.


Комплетната изложба „Подари цртеж во замена за цвеќе“ во наредните две недели може да се посети во Салоно „Фоаје 1“ на Центарот за култура каде веќе е преместена.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе