Радио Кочани
Кочани

Комшиски бадникарски оган

1,620

АНКЕТА

Ќе има ли парламентарни избори во 2023 година?

Иако Црквата вели дека палењето оган вечерта пред Бадник не е христијански обичај, сепак луѓето од улиците „Јордан Зафиров“ и „Димитрија Лазарев“ токму со скромен бадникарски оган синоќа го најавија Христовото раѓање и започнаа своја нова традиција.


Божиќ е најрадосниот празник за православните христијани. Во таква атмосфера, со добра македонска музика, посна трпеза и греана ракија помина празничната вечер.


Најсреќен во новата година беше професорот Благој Досев ,кај него се падна паричката.

 

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. ПрифаќамПовеќе