Радио Кочани
Кочани

На 10 јули во Кочанско – второ прскање од земја против комарци

301

В среда, на 10 јули во вечерните часови (од 20 ч.), ќе се спроведе дезинсекциско третирање за заштита од комарци.

Во втората фаза од запрашувањето од земја ќе бидат опфатени 300 хектари во градот Кочани и во селата Тркање, Мојанци, Горни и Долни Подлог, Грдовци, Прибачево и Оризари. Третирањето ќе се изведува со воднорастворлив широкоспектарен инсектицид одобрен од Бирото за лекови.

 

Доколку временските услови се неповолни (ветер, дожд) третирањето ќе се одложи за следниот поволен период.

Може ќе ви се допадне

Интернет страницата користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Со прифаќање се согласувате со политиката на приватност колачиња. Прифаќам Повеќе