На 09.06.2019 година во 03,30 часот било пријавено дека во дискотека во Кочани, Д.Ј.(24) од с.Теранци

Виничката полиција поднесе кривична пријава против 71-годишен виничанец поради сомнение за сторено кривично

На 24.04.2019 година околу 16.55 часот во с.Спанчево, кочанско, трактор, управуван од Ж.З.(61) од с.Спанчево,

На 21.04.2019 година околу 15.50 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во с.Бели, кочанско,

Вчера околу 15:30 часот било пријавено дека на регионалниот пат Пекланска река-Бигла се случила сообраќајна

На 11.04.2019 во 19.05 часот во Полициската станица Кочани, од Медицински центар Кочани било пријавено дека

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани, поради постоење основи

Поради појавата на шумски пожари, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство воведе 24-часовна забрана за движење во шума и

Човечкиот фактор уште еднаш се покажа како главен причинител за пожарите. По палењето на стрништата во низинскиот дел од Општина Кочани, од саботата е предизвикан голем пожар и на Осоговските планини, кој сеуште не е локализиран.
Според информациите до кои дојде Кочани ФМ радио, веќе трет ден повеќе од педесетина луѓе се ангажирани во гаснење на пламените јазици, кои опфатија површина од околу 50 хектари, над местото викано „Русев гроб“, па се до населеното место Пресека. Деноноќно е ангажиран комплетниот персонал ТППЕ – Кочани, како и вработени од ШС „Осогово“, Шумска полиција, КЈП „Водовод“ и Општина Кочани.
Додека трае гаснењето оттаму апелираат за внимателност од граѓаните со употребата на запалливи материјали, а сеуште се бара и виновникот за подметнатиот пожар, за кого согласно законот ќе следуваат високи казни. Засега е опфатена нискостеблеста шума, сува трева и дел од смреќите, а доколку ветерот продолжи може да биде зафатена и боровата шума.
Мало невнимание може да предизвика огромни последици. Сеуште се истражува дали пожарот е подменат намерно ?!

Во пожар загина 82-годишен маж од кочанското село Оризари. До несреќата дошло кога тој палел трева

Страница 1 од 23

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.