„Фотографии наградени на Меѓународниот конкурс за фотографии од културното наследство“ е

Аматерскиот театар на Центарот за култура „Бели мугри“ од Кочани со претставата „Домот на Бернарда Алба“

Петок (25 јули) - White Sensation; Сабота (26 јули) - Саша Ковачевиќ

Иако македонската естрада е периодична и не секогаш можеме да се пофалиме со добра и континуирана македонска продукција

Даниел Кајмакоски, победникот на овогодинешното издание на „Х Фактор” во соработка со белградскиот диџеј

Вечерва во 19 ч. во амфитеатарот на Спомен домот АСНОМ ќе се одржи духовна академија

Вечерва со почеток во 21, 45 часот во рамките на „Петровденските конаци“ ќе се одржи концерт на бендот „Bleck diamond“ од Бугарија

На 11 јули концерт на овогодишниот мак-претставник на Евровизија, Тијана Дапчевиќ, на 12-ти во Кочани доаѓаат легендарните „Диви јагоди“

Балканска поетска вечер е предвидена денеска на Кејот на Кочанска Река со што

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.