Александар Стојанов (23) го фати осветениот крст во водите на Кочанска река, денеска на Водици. Свечениот ритуал се одржа под Крушарскиот мост, како и во изминатите

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште

Православниот храм „Св. великомаченик Ѓорги “ и годинава го одбележува празникот Водици. Денеска

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање - Божиќ, еден од најрадосните празници. Традиционално тие големиот празник го дочекаа

Од мое лично име и од името на општинската администрација на сите православни христијани им го честитам големиот празник Раѓањето Христово-Божик, и им посакам

Со собирање околу коледарските огнови, жителите на Виница, традиционално, ќе го почнат празнувањето

Ако некој има што силно посакува 2 јануари да биде неработен ден тоа се работниците. 

По повод новогодишните и божиќните празници, бизнис-секторот во соработка со Општина Кочани

„Свесни сме дека годинава од аспект на временските прилики беше исклучително лоша за целиот земјоделски сектор, вклучително и за пчеларството, кое

Од мое лично име и од името на Општина Кочани, на сите граѓани на Кочани и на Република Македонија им го

Страница 1 од 13

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.