ЕКС ЈУ – Почина Кичо Слабинац

13 Ное 2020
2787 пати

Крунослав Киќо Слабинац, еден од најпопуларните пејачи во поранешна Југославија, почина утрово

на 76 години. Тој од јули се лекуваше во Загреб откако му беше извршена сложена операција на срцето.
Слабинац е роден во Осиек во 1944 година и на рана возраст почнал да се занимава со музика и глума. По членувањето во групата „Динамити“, започнал соло кариера на крајот на 1960-ите, а соработката со најпознатите хрватски композитори од тоа време му донесе огромна популарност низ цела Југославија, која ја претставуваше и на Евровизија во 1971 година.

Неговите хитови од првата фаза на кариерата како „Три слатки зборови“, „Подари ми еден ден“ и „Поради една убава црна жена“ се здобија со вонвременски статус. Песните „Плачам“ и „Летај ми, летај гулабе“ и „Ангела“ ги сними на македонски јазик.
Во средината на 1970-ите замина во САД со цел да прави меѓународна кариера, а откако се врати во Југославија се посвети на хрватската изворна музика.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)