СПОРТ

Никола Трипуновски, некогашен капитен на ФК „Вардар“ од Скопје, Владимир Мојсовски, исто така поранешем фудбалер на скопски „Вардар“, како и Благојчо Коцев, екс-фудбалер
Клупските другари Роберто Здравковски и Ѓорги Петров од Партизан-Кочани на Меѓународниот карате турнир Гран при
Градоначалникот на Општина Кочани, Ратко Димитровски на 5 јануари го распиша конкурсот за доделување една
Крсте Крстев е нов тренер на фудбалскиот второлигаш „Вардар“ од Неготино. Тој ја презема тренерската позиција
Прекината е победничката серија на ГФК „Осогово“. По осумте последователни триумфа, „жолтосините“ загубија
„Одговорно тврдам: се она што им е ветено на фудбалерите – исполнето е ! Поставени се критериуми од страна на тренерот и управата и тоа се почитува. Има
Тројца натпреварувачи на џудо-клубот „Гладијатор“ од Кочани застанаа на победничкиот трон на меѓународниот
Во рамките на Европската недела на мобилност, ЕУ Инфо-центарот и Општина Кочани и
Општина Кочани денеска се вклучува во меѓународната глобална штафетна Трка за мир. Во неа учествува меѓународен тим од маратонци-волонтери
Во рамките на Европската недела на мобилност, ЕУ Инфо-центарот и Општина Кочани и оваа година организираат велосипедско

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.