СПОРТ

Македонската фудбалска репрезенатција вечерва напиша историја. Со победата во Тбилиси над селекцијата на Грузија, Македонија за прв пат ќе игра на Европско првенство. Со еден гол во 56. минута по одлична акција, македонската репрезентација успеа да оствари голем триумф кој…
SAMPIONAT NA MAKEDONIJA NA RIDSKI PATEKI PONIKVA 2 - 2020 REZULTATI - TRKA 1 Rank Bib Name Club Car Time Gap Twingo 1 62 PETRUSHEVSKI Bojan AKK Skopje Renault Twingo 4:24.80   2 27 TRENESKI Vladimir AKK Swift Racing Renault…
Викендов продолжува ридско-брзинскиот шампионат на Македонија во автомобилизам со два пати
В четврток, на 22 октомври, со почеток во 17 ч., во салата на Спомен-домот „АСНОМ“ во Кочани ќе се одржи првата работилница за подготовка на Стратегија за развој на спортот во Кочани. На работилницата обраќање ќе има градоначалникот на Општина…
Екипите на Осогово и Росоман одиграа лудо дерби на Градскиот стадион во Кочани, крунисано со дури девет гола и дебитантска победа оваа сезона на домаќините од 5-4 (2-2). Уште во раната фаза на натпреварот стрелците се „распалија“, Росоман поведе по…
Како што дознаваме од  претседателот за спорт при АФМ кој воедно е и претседател на жири комисијата  Ранко Станојковски, трките закажани за викендов 10ти и 11ти Октомври  нема да се одржат. Тој бил денеска во Кочани разговарал со надлежните и…
  КЛАСА Е1-1000 1.ПЕТРУШЕВСКИ БОЈАН РЕНО ТВИНГО 2.СТОЈКОВСКИ АНГЕЛЧО РЕНО ТВИНГО 3.ДАВИТКОВСКИ ХРИСТАКИ ЗАСТАВА 750 ФИЌО 4.НАУМОВСКИ ИГОР ЗАСТАВА ЈУГО КЛАСА Е1-1200   1.НАКОВ ГЕОРГИЈ- ЗАСТАВА ЈУГО 2.СТОЈКОВСКИ ФИЛИП ЗАСТАВА ЈУГО 3.ГЕОРГИЕВСКИ БОЈАН ЗАСТАВА ЈУГО 4.УШЛИНОВСКИ АЛЕКСАНДАР ЗАСТАВА ЈУГО СТАНКОВ…
Стотина велосипедисти и четириесетина планинари рекреативци од повеќе градови од Македонија учествуваа на трката Чупино треил 2020, што се одржа на
Денес, на еден ден пред почетокот на првиот меч од новата сезона во ВМФЛ Исток , ГФК Осогово се засили со уште еден играч. Кон “Осогово” пристапи 19-годишниот млад напаѓач Јахи Буши кој доаѓа од редовите на прволигашот Шкупи. Станува…
Утре, сабота, започнува фудбалското првенство во Втората лига – Исток. Фудбалерите на ГФК Осогово