СПОРТ

На 8 и 9 мај се вози првата ридско-брзинска трка од Државниот шампионат на Македонија во автомобилизам - на
Денес нашиот тим го очекува натпревар од 20тото коло против екипата на ФК Саса
Во рамките на 20 – то коло од ВМФЛ – Исток фудбалерите на ГФК Осогово во Кочани ја пречекуваат екипата на Саса од Македонска Каменица.
Општина Виница втора година по ред го одложи одржувањето на традиционалната спортско-рекреативна
Мартина Шахинова, репрезентативка, член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани ја доби стипендијата за спортист-спортска надеж што ја доделува Општина Кочани за спортски резултати постигнати во претходната година. Пријавата на Шахинова беше единствена на конкурсот што го распиша Општина Кочани,…
Фудбалерите на ГФК Осогово ја извојуваа најубедливата победа од денешната програма на ВМФЛ – Исток, затоа што на свој терен со убедливи 4-1 (4-0), славеа над тимот на Росоман. По мирниот старт Стојанче Велинов во 22. минута го најави високиот пораз на својот…
Публиката во Кочани оваа година ќе има повеќе можности во живо да ги следи возењата на Дејан Манасиев,
Изминатиов период уште тројца млади играчи го имаа своето деби во сениорскиот тим на ФК Вардар. Меѓу нив
Лидерот во македонската женска прва лига, Каменица Саса викендов оствари убедлива победа против Кочани и славеше со дури 18:0. Во оваа висока победа најмногу се истакнаа Стефани Маринковска и Марјана Нацева кои постигнаа по четири гола, Пале Николовска и Мила Талевска запишаа хет-трик, Рабија Дервиши беше двоен стрелец, а мрежата…
Сумер Хасан, Ристе Размовски, Дарио Наумовски и Васко Коцев се имињата на фудбалерите што во