СПОРТ

Фудбалерите на ГФК Осогово дојдоа до нови три бода совладувајќи ја на гости, во Прилеп, екипата на Братство
ГФК Осогово во Кочани на ГС Никола Мантов ја нокаутираше Слога 1934 (Виница) во 11. коло од Втората лига – Исток триумфирајќи со убедливи 3-0.
Се одиграа преостанатите три меча од 10.коло. Слога Виница уште еднаш покажа дека има силен, моќен тим, Успеа на гости кај Братство да слави со 0:1 и сега одново четата на стратегот Никола Кузманов е осамена на врвот на табелата…
Викендов во Кочани во техничка организација на ЏК ГЛАДИЈАТОР од Кочани во салата во ООУ Малина Попиванова се оджржа полагање за ученички појаси.
Поразот во дербито минатото коло против Слога Виница, екипата на Победа го наплати на дуелот со  Осогово на кој постигна дури шест гола во противничката мрежа (6-0). По само осум минути игра резултатот беше 3-0 во корист на домаќинот. Во раната фаза…
Вториот ридско брзински натпревар кој се бодува за македонскиот шампионат во автомобилизам и за шампионатот во Централно европската зона ќе се одржи на 4 ти и 5 ти септември на најубавата патека во земјава - Пониква. На натпреварот свое учество…
     Екипата на Осогово од Кочани, вечерва со почеток од 20:00 часот, во пријателски фудбалски натпревар и гостуваше на Беласица на стадионот „Младост“ во Струмица.      Натпреварот се одигра во одличен амбиент под рефлектори, а кочанските фудбалери, во…
Екипата на САСА од Македонска Каменица ги претстави првите три засилувања за следната сезона во Втората лига - Исток. Нови членови на „рударите“ се Мартин Мисердовски, Бобан Бабунски и ДИМИТАР ЃОРГИЕВ. Мисердовски е стопер и доаѓа од редовите на РАБОТНИЧКИ, Бабунски настапува…
По предлог на Судиската организација при ФФМ на денешната седница на Управниот одбор (УО) на ФФМ е утврдено судиите и контролорите кои гравитираат кон ОФС Струмица и ОФС Кочани да бидат суспендирани. Односно да не бидат повикани на семинарот во…
На 24 и 25.07.2021 (сабота и недела)година на полетиштето за параглајдери на Плачковица ќе се одржи натпревар