РЕГИОН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Т.(39), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете“. На 05.10.2021, пријавениот физички нападнал двајца малолетници (брат и сестра) од с.Лески, виничко.
Амбасадата на Република Словенија денеска подари традиционален словенечки пчеларник на Земјоделскиот институт при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“.  Под мотото „Пријателството е таму каде што се пчелите“, настанот што се случи во единицата Институт за ориз во Кочани го истакна…
Aмбасадорката на САД, г-ѓа Кејт Мари Брнз, вчера престојуваше во официјална посета на најголемата компанија во регионот АМФЕНОЛ ТЕХНОЛОЏИ МАКЕДОНИЈА. На официјалната и срдечна средба со директорот на АМФЕНОЛ - Сашко Наков, американската амбасадорка ја истакна поддршката и признанието за…
  Денес извршивме примопредавање на функцијата Градоначалник на општина Зрновци со досегашниот Градоначалник, господинот Блаже Станков. Сакам да изразам огромна благодарност на сите граѓани на општина Зрновци кои што со својот глас ми ја дадоа довербата за избор на Градоначаник…
Македонската православна црква и верниците денеска ја слават Света петка, празник посветен на преподобната Мајка Параскева. Света Петка е многу почитувана и позната светица меѓу Македонците, која се смета за заштитничка на жените, како и чувар на сиромашните и болните.…
Почитувани, Како градоначалник на општина Кочани и оваа локална самоуправа, ќе го завршиме формирањето на општискиот младински совет, ќе ја унапредиме неговата работа. Во соработка со средношколските училишни центри во градот и регионалните високо образовни институции ќе формираме бизнис инкубатор…
На ѕидот од ОУ „Св. Кирил Методиј“, видлив од источниот влез на СОУ „Љупчо Сантов“ се изработени мурали од познатите автори Филип Конески, Марјан Димиќ и Драган Китановски, сите од Скопје. Муралите се спој на неколку стилови во кои доминира…
Дел се веќе избрани и седнаа на новите градоначалнички фотељи, дел во недела одат на соочување со своите противкандидати во вториот изборен круг и се надеваат на победа, но факт е дека новите градоначалници кои ќе бидат избрани на овие…
По повод одбележувањето на Светскиот ден на пчелите, во дворот на Земјоделскиот институт, единица во Кочани, утре ќе се одржи инаугурација на традиционален словенечки пчеларник. На настанот свечено ќе биде предаден во употреба традиционален словенечки пчеларник, донација од Република Словенија…
Почитувани, сакам да ве потсетам дека изостана вистинската и неопходна помош на државно и локално ниво на најпогодените дејности од бизнис секторот. Да ја потенцирам поддршката која дојде од бизнис опкружувањето во Кочани и да изразам задоволство од досегашниот наќин…