РЕГИОН

Бремена девојка од Кочани на возраст од 23 години со плодот што го носела загинала синоќа
Вчера почина најстариот жител на Општина Кочани. Тодор Величков – Соколарецот е роден на 01.02.1910 г. во село Соколарци, а од 17 годишна возраст
Полицијата поднесе кривична пријава против Л.Ј.(32) од кочанската населба Оризари, како и против В.М.(34) од Виница
Oпштинскиот центар Облешево и Чешиново ќе добијат водовод и канализација со помош на средства од Светска банка
ПС Кочани поднесе кривична пријава против Д.Д.(56) од Струмица, стечаен управник на „Руен Интернешенал Технолоџис“
- Љупчо важни се децата! Да ги спасиме нив! - ова се зборовите на Милан Гошев од населбата Оризари кај Кочани
Со авионското прскање против комарци што на подрачјето на општина Кочани се реализираше во саботата, на 21 јуни
Кочанската Општа болница инвестираше сопствени 1.076.000,00 денари и набави ново санитетско возило, со што го зголеми својот возен парк
Во периодот од 8 до 11 Мај во шпанската општина Malpartida de caceresза се одржа единаесетиот по ред состанок на “Мрежата на европските села на штрковите”. На состанокот присуствуваа представници од девет рурални општини членки на мрежата (Rühstädt- Германија, Malpartida…
Утре со почеток во 13.00 часот ќе се официјализира стартот на инфраструктурните активности за изградба на Мултикултурниот центар во Виница, проект кој општина Виница ќе  го реализира преку Источен плански регион.

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.