РЕГИОН

(05.11.2021 година) во Општина Кочани прекини во снабдувањето со електрична енергија  во периодот од: 08:00 – 15:00 часот ќе имаат улиците: село Бели, улиците: „Роза Петрова (околу зграда Белведере), „1-ви Мај“, „Бел Камен“, „Страшо Ербапче“, „Малина Попиванова“, „Мородвишка Епископија“, Димитрија Лазаров“,…
Шестотини садници јасен, донација од „А1 Македонија“, од денеска се пошумуваат на ридот Драчевик, на површина опожарена во огнената стихија на 2 август. Иницијативата за оформување зелен појас од листопадни дрвја и патека за рекреација долж западниот дел на градот…
– СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите што ги поднесоа за изборните резултати во вториот круг, потврдија вечерва од ДИК. СДСМ имаше поднесено седум приговори кои се однесуваа на две избирачки места во Шуто Оризари, едно избирачко место во Конче,…
Советот на Општина Зрновци ја одржа конститутивната седница на која за претседател на Советот
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.М.(67) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторeно кривично дело „повреда на тајноста на гласањето“. На 31.10.2021 во 10.45 часот, додека го остварувaл своето гласачко право на локалните…
До Државната изборна комисија до денеска заклучно со 15 часот поднесени се вкупно 13 приговори за постапката за гласање и постапката за
Сите радиодифузери што реемитуваат спортски содржини, најдоцна до 31 декември да започнат да ги емитуваат спортските медиумски сервиси на македонски и на албански јазик. Ова денеска им го препорача Владата врз основа на Извештајот на Работната група за изнаоѓање начин…
Репроматеријалите се поскапени, како и другите култури: пченката, пченицата, јачменот, само оризот уште „тапка во место“, се жалат оризопроизводителите. Годинава е многу тешка и мачна, жетвата доцни, комбајните поради интензивните врнежи што ја зафатија земјава не можат да влезат на…
После обработените 62 од вкупно 63 избирачки места, Љупчо Папазов, кандидат за градоначалник на Општина Кочани од редовите на ВМРО - ДПМНЕ освоил 8500 гласа,
- Во Кочани двајца полициски службеници пријавиле дека при вршење на редовна служба на Избирачко место 858 во Кочани преземале мерки и активности против едно лице кое се однесувало агресивно кон нив и одбило усна наредба да се оддалечи од…