РЕГИОН

На итна седница на Иницијативниот одбор на оризопроизводителите од Кочанско е донесено решение, доколку до 15-ти февруари не бидат исплатени субвенциите за 2020-та година, да се организираат масовни протести и целосна блокада на патот Штип- Кочани. Од ресорниот министер добиле…
По завршувањето на потпорниот ѕид, продолжуваат работите на улицата „Борис Ефремов“ во Кочани. Деновиве се работи на трасирање, машински ископ и порамнување на потегот долг 340 м. – Бидејќи станува збор за тежок и висок терен, се изгради голем потпорен…
По објавата на radiokocani.mk, на fb Radio Kocani и на 91.4 во етер, дека граѓани од улицата Евлија Челебија реагираат на состојбата во која се наоѓа нивната улица (раскопана со дупки), надлежните веднаш реагираа и ги санираа оштетувањата. Ги пренесуваме…
Зголемување на бројот на лица со канцерогени заболувања во текот на 2020 година регистрирал Центарот за јавно здравје од Кочани, во споредба претходниот едногодишен период. Забележан е пораст на заболени од рак на грлото на матката, при што се намалува…
Почнаа работите за изградба на три од засега петте предвидени кружни текови на булеварот „Тодосија Паунов“. Најинтензивни се активностите на кружниот тек спроти „Стокомак“, којшто ги вкрстува „Тодосија Паунов“ со улицата „Македонска“, каде изведувачот „Битем“ работи на ископи, расчистување, обележување…
Средношколците матуранти од гимназијата „Љупчо Сантов“ во Кочани речиси целосно ја бојкотираат онлајн-наставата и ги поддржуваат барањата на Средношколскиот сојуз за намалување на предметите за полагање на државна матура во тековната учебна година. За одлуката за бојкот тие писмено го…
Поради изградбата на експресниот пат за Радовиш и обиколницата на четвртиот километар, како и изградбата на новиот мост и санацијата на стариот мост на Брегалница кај месноста Каломерово, Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта размислуваат сообраќајот…
По повод 149-годишнината од раѓањето на македонскиот национален херој, организатор и водач на македонското револуционерно движење – Гоце Делчев, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денеска положи свежо цвеќе на бистата во училишниот двор во селото Горни Подлог. Илијев со…
МВР до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против 36 лица, од кои осуммина вработени во МВР, поради сомнение дека издавале возачки дозволи за пари. Поднесена е пријава и против 28 граѓани поради сомневање дека сториле поттикнување во извршување…
Маж од Кочанско е олеснет за 4.000 денари при купување мобилен телефон, но наместо да добие апарат добил две заштитни маски за неговиот стар мобилен апарат. Портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова во соопштение наведува дека 46-годишен маж од кочанско…