РЕГИОН

Оризопроизводителите од кочанско на протести излегуваат на 23. февруари. Со старат земјоделската механизација ќе го блокираат патот Штип-Кочани. На ресорното министерство и Платежна агенција рок за исплата на субвенциите им дадоа до понеделник, но не веруваат дека парите ќе им…
Изготвени се идејното решение и проектот за инфраструктура за пешачки мост на Кочанска Река, врз основа на кои избраниот изведувач „Еуро роад дизајн груп“ од Скопје ќе работи на подготовка на основен проект. Мостот ќе има современ дизајн, челична конструкција…
Патничкиот воз од Скопје преку Велес и Штип за Кочани по два дена прекин, попладнево од 15:20 часот повторно тргна од Скопје, помина низ Велес, и е во Кочани, информираат од раководниот тим на Железничката станица во Велес. -Возот два…
На 09.02.2021 во 09.20 часот во Полициската станица Кочани, од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 09.00 часот Т.А.(60) од Скопје,  додека изведувал градежни работи на патот во изградба кај с.Спанчево, кочанско, се здобил со тешки телесни повреди, констатирани…
Во понеделникот во ОВР Кочани, 43-годишна жена од Кочани со својата малолетна ќерка пријавиле дека од профил преку социјалната мрежа Инстаграм биле дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за малолетничката. Полициски службеници од ОВР Кочани, во координација со ОЈО Кочани,…
Поради изградбата на кружните текови на булеварот „Тодосија Паунов“ на потегот кај старата индустриска зона, сообраќајот се одвива отежнато. Се повикуваат возачите на зголемена внимателност и трпение, посебно кон пешаците меѓу кои е голем бројот и на најмладите учесници во…
Во тек се градежните работи за реконструкција на 170 метри од тротоарот од десната страна на улицата „Димитар Влахов“ во Кочани. Избраниот изведувач за изградба и реконструкција на тротоари во Кочани, фирмата „Панел М“ работи на фреквентниот потег кај пиљарниците…
VAKCINACIJA.mk е веб страницата преку која ќе може да се пријавуваме за вакцина против коронавирус, дознава Радио Кочани ФМ. Веб стрницата е со наслов Апликација за искажување заинтересираност за вакцинација против вирусот COVID-19. Веб страницата според најавите на Министерството за…
Како што ни јавуваат наши следачи и слушатели улицата „Kиро Кикенски“ кракот накај ТППЕ е во мрак. Причините не им се познати, но бараат од надлежните служби да си го отстранат дефектот доколку тоа е причината и улицата биде повторно…
 На 08.02.2021 СВР Штип поднесе кривична пријава против М.Е.Н (37) од Кочани поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело ,,непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Пријавената, во услови на прогласена пандемија, иако била должна да биде во…