РЕГИОН

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по добиената најава од Управата за хидрометеоролошки работи информира дека во текот на утрешниот ден (16.02.2021, вторник) целата територија на државата ќе биде зафатена со пониски температури…
На седум локации во центарот на Кочани наскоро ќе бидат поставени подземни контејнери. Општина Кочани и Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ почнуваат со замена на постојното со подземно складирање на отпадот, кој ќе се селектира. Јавната набавка се спроведува и во…
Почитувани граѓани, би сакале да го искажеме нашето видување, но не и само наше, туку и размислување на
Во објава на мојот фејсбук профил пред неколку дена, веќе го образложив проблемот со улицата Борис Ефремов во населбата Варница. Ќе повторам – Општината има намера да ја асфалтира.
Снегот што паѓа во текот на денешниов ден го отежнува одвивањето на сообраќајот. Службите на „Водовод“ употребија сол и песок за да ја олеснат проодноста на улиците. На терен е и механизацијата. Одговорните предупредуваат дека ниските температури создаваат голомразица, поради…
Патнички воз кој превезувал на релација Скопје-Кочани, околу 19 часот вечерва удрил во патничко возило кај железничкиот премин во с.Горни Подлог. Имено, според првичните информации нема повредени, а забележани се само материјални штети. Ова е необезбедно место кај пругата, бидејќи…
Вчера надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Е.М.(31) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“. На 24.12.2020 на место викано „Колерски гробишта“ пријавениот, со употреба на физичка сила, одзел мобилен телефон…
Според Програмата за уредување на градежното земјиште за тековната година, со почетокот на сезоната за асфалтирање ќе се работи на изградба и реконструкција на четири улици во градот. Асфалт ќе биде поставен на 430 метри на улицата „Митко Ѓорѓиев“, во…
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со раководителот на  секторот за соработка во Делегацијата на ЕУ во Скопје, Никола Бертолини и градоначалникот на Општина Виница Ивица Димитров, денеска беа во посета на ромската населба во Виница, со…
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска ќе престојува во посета на Виница каде ќе изврши увид во тековните активности кои се дел од проектот „Обезбедување на пристојни услови за домување на ромската заедница во општина Виница”. За…