РЕГИОН

Сообраќајната полиција при Одделението за внатрешни работи – Кочани им врачила платни налози на 132 возачи за непрописно паркирање на улиците во централното градско подрачје. Во рамки на акцијата „Паркирај совесно, паркирај одговорно“, денеска полициските службеници ги поучуваа возачите за…
ЈАВЕН ПОВИК!   ?Почитувани, Со цел да ги спречиме погубните политики на Зоран  Заев, заедно започнуваме со собирање граѓански потписи за фер, веродостоен и европски попис.   ?ВМРО-ДПМНЕ ОК Кочани ги повикува сите Македонци, Роми, Турци, Власи и останати, од…
Утре (Петок) на „Пониква“  „Ски лифт 1“ и „Ски лифт 3“ ќе има ноќно скијање. Скијањето  ќе биде во периодот од 17:00 до 20:00 часот.
Маж се здобил со тешки телесни повреди при изведување на градежни работи, информира МВР. „На 17.02.2021 во 11.10 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 09.30 часот на ул.„Индустриска“ во Виница, при изведување градежни работи на објект, со…
Граѓанската иницијатива „Кочани сака чист воздух, вода и почва“ ќе се обрати до Основното јавно обвинителство, од каде ќе бара преиспитување на целата документација за мини хидроцентралата на Мала река кај Кочани. Преку овој потег, граѓанските активисти очекуваат Обвинителството да…
Д-р Калина Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури 18.02.2021, Скопје – "Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен…
Територијалната противпожарна единица – Кочани ги потсетува граѓаните на законската обврска за редовно и навремено чистење на оџаците, како и за проверка на кровните конструкции и таваните изградени од дрво и трска, кои претставуваат голема опасност за појава на пожар.…
Општина Кочани во соработка со Скијачката федерација на Македонија, на 28 февруари 2021 година организира „Осоговски велеслалом“. Настанот е по иницијатива на градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев, а целта е да се промовира Пониква како скијачки центар. Идејата е…
Вкупно 44 граѓани за само три дена побарале лекарска помош во хируршкото одделение на Општата болница со проширена дејност во Кочани. Главно се работи за скршеници и други посериозни повреди предизвикани од паѓање на мраз и снег на тротоарите и…
Од националната пошта велат дека нема никаква промена во планот од 1 март Халкбанк да почне да ги користи поштенските шалтери како банкарски, односно преку нив да врши платен промет, како што е предвидено со договорат склучен пред околу два…