РЕГИОН

Општина Кочани објави конкурс за доделување една стипендија на спортист – спортска надеж на општина Кочани, за остварени спортски резултати и достигнувања во 2020 година. Право на стипендија имаат кандидатите кои се жители на општина Кочани, на возраст од 17…
Поради дефект на препумпна станица, потрошувачите на вода од системот за водоснабдување од Градскиот водовод од високата и средната зона во Кочани денеска (5 март 2021 г.) ќе останат без вода до 15 ч. Екипи на КЈП „Водовод“ работат на…
За 3,5 години, Општина Кочани и десетина други институции применија повеќе мерки за подобрување на енергетската ефикасност. Со средства од меѓународни извори, од државниот и општинскиот буџет, извршена е реконструкцијата и изградба на енергетски ефикасни објекти и фасади, обезбедени се…
По повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, Полициското одделение за безбедност во патниот сообраќај
Продолжуваме со реконструкција на водоводната мрежаво градот, информира градоначлникот на
Основното јавно обвинителство Кочани донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица, од кои едно за продолжено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, додека за другите двајца за помагање при извршување…
Почна реновирањето на фасадата на Библиотеката „Искра“ во Кочани. Избраниот изведувач „Симак инженеринг“ ги извршува подготвителните работи. Објектот ќе добие структурална висечка фасада од алуминиумски профили, а планирано е застаклување со четирисезонско огноотпорно термопан стакло. Исто застаклување ќе биде поставено…
Вчера на  03.03.2021 во 22.48 во СВР Штип е пријавено дека на улицата „Никола Вапцаров“ кај Атомските згради во Кочани бил пронајден починат Д.П.(73) од Кочани.  Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кочани. Смрт констатирал…
На потегот од Шумското стопанство „Осогово“ до крстосницата кај населбата Усова Чешма се одвиваат интензивни градежни активности. Покрај изградбата на двата кружни тека, во тек е реконструкцијата на тротоарот на десниот коловоз на улицата „Тодосија Паунов“, сѐ до новата бензинска…
Градежната оператива денеска го поставуваше носечкиот асфалтен слој на кружниот тек што се гради спроти новата бензинска пумпа на „Лукоил“, кој ќе ги спојува улиците „Тодосија Паунов“ и „Киро Кикенски“. Паралелно со ова, изведувачот „Битем“ го подготвува за асфалтирање и…