РЕГИОН

Со средства од Владата, преку проектот на Министерството за образование и наука „Реконструкција на средни и основни училишта“, деновиве почна санацијата на кровот на Основното училиште „Крсте Мисирков“ во Оризари. Работите ќе ги изведува  „Изградба комерц“ од Скопје, под надзор…
По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, а согласно Локалниот акциски план за еднакви можности за 2021 година, Општина Кочани обезбеди поддршка на жени во социјален ризик и на лица со пречки во развојот. Мерката се применува трета…
Почитувани сограѓани! Жалните соопштенија на СДС за “довербата” на Владата на Заев, заедно со најновите најави на истата таа Влада, за нов полициски час и построги мерки покажуват до каде е лудилото на власта, која “проси” вакцини, расипнички троши и…
По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко Филипче денеска на
Жители на куќите околу АСНОМ, се чини, решиле 8 Март, Меѓународниот ден на жената, да го прослават наместо
Со 62 гласа ЗА беше изгласана доверба на Владата на Република Северна Македонија предводена од
На 05.03.2021 во 18,50 часот во СВР Штип било пријавено дека на излез од Кочани кон Виница во близина на бензинска пумпа бил нарушен јавниот ред и мир помеѓу неколку лица од Македонска Каменица од една страна и Б.К.(47) и…
Денеска на светскиот ден за енергетска ефикасност, здружението „Еднакви за сите“ го одбележа 20-годишниот јубилеј од постоењето и заедничката соработка со скоро сите организации и институции, како и со граѓаните на општина Кочани. Средбата според сите протоколи се одржа во…
В сабота, на 6 март 2021 година, во периодот од 8 до 12 ч. ќе се обележува хоризонталната сигнализација на ул. „Кеј на Револуцијата“, на потегот од Градскиот плоштад до Шопинг-центарот. Општина Кочани ги повикува граѓаните навреме да го ослободат…
Полицискиот билтен на СВР Штип за изминатиот ден бележи две пријави за измама, една во Штип и една во Кочани. Две жени биле измамени на речиси идентичен начин и им бил одземен златен накит.