РЕГИОН

По повод 22 март – Светскиот ден на водата, Проектот за третман на отпадни води Кочани и Проектот за подобрување на водоснабдувањето во Делчево, организираат ликовен натпревар на тема „Штедиме и прeчистуваме вода – потребна ни е за во иднина“.…
Денес на патот Штип-Кочани се случиле две сообраќајни несреќи. Првата се случила во 09:50 часот кај Крупиште, во која во која учествувало возило на Здравствениот дом Кочани. Во собраќајката има троца повредени и сите се пренесени во штипската болница. Еден…
Прекин на сообраќајот од 12 часот има на магистралниот пат Штип – Кочани кај село Уларци поради сообраќајна незгода, соопшти АМСМ. Сообраќајот од Струмица кон ГП Ново Село, на делницата с.Ново Село – с.Самоилово во 11:45 е нормализиран. АМСМ соопшти дека…
Ги решаваме долгогодишните горчливи проблеми на граѓаните;
Напредува изградбата на новата детска градинка во Кочани. Паралелно со тековните градежните работи во надворешноста, Министерството за труд и социјална политика распиша повик за јавна набавка на опрема за ентериерно уредување на новиот објект што се гради во населбата Драчевик.…
Општина Кочани во соработка со КЈП „Водовод“ започна пролетна акција за озеленување на градските површини. Од денеска па во наредниов поволен период етапно ќе се засадат околу 300 садници на повеќе локации низ општината. Акцијата започна со озеленување на површини…
На 11.03.2021 во 20.29 часот во СВР Штип, вработен во Казнено поправна установа „Затвор-Штип” пријавил дека С.Р. од Кочани, затвореник, се обидел да прикрие 20 пакувања со хероин. Извршен е увид од полициски службеници од СВР Штип, за настанот е…
Изведувачот на работите на експресниот пат Штип – Кочани, Друштвото „Синохидро корпорејшн лимитед“ – Пекинг, подружница Скопје, ја известува јавноста дека во наредниот период ќе има интензивни градежни работи на потегот од Подлошки Пат до хотелот „Национал“, поради што ќе…
Денеска по кусо боледување почина Горан Гаврилов (54), основач и соственик на Радио Канал 77 и порталот Македонски медиа сервис. Гаврилов беше основач и прв човек на Асоцијацијата на приватни електронски медиуми во Македонија (АПЕММ). Поради неговото познавање на оваа…
В понеделник, на 15 март 2021 година, со почеток во 10 ч., во салата на Мултикултурниот центар – Кочани, Советот на Општина Кочани ќе ја одржи 54. редовна седница. На предлог-дневниот ред се наоѓаат следниве точки: Разгледување на завршните сметки…