РЕГИОН

Министерството за труд и социјална политика денеска потпиша договори за грантови за развој на социјални услуги со две нови општини – Делчево и Кочани, од 24-те кои ги исполниле условите за добивање грант. Проектот предвидува развој на помош и нега…
– Сообраќајот на магистралниот пат Штип – Кочани, кај Облешево, е нормализиран, соопшти Автомото сојузот. Сообраќајот претходно, како што информираа од АМСМ, се одвиваше по една коловозна лента поради јавен собир на оризопроизводителите.
Секторот за зеленило при КЈП „Водовод“ во вторник, на 23 февруари ќе реализира активности поврзани со подготовката за изградба на кружниот тек кај Автобуската станица. Поради тоа, во периодот од 8 до 14 часот, на потегот од „Тера маркет“ до…
Почитувани, Во контекст со најавениот штрајк за оризопроизводителите во организација на Здравко Арсов, Драгољуб Гаврилов и Тони Максимов за неисплатени субвенции и планираното блокирање на една лента од патот во Облешево во 10:00 часот, чувствуваме обврска да ги потсетиме горенаведените  кога зборуваме за проблемите со оризот. Мора да…
На 21.02.2021 на подрачјето на СВР Штип полициски службеници спроведоа акциска контрола на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од пропишаната. За време на контролата биле констатирани 133 прекршоци, од кои 60 на подрачјето на Штип, 21 Кочани, 2…
Со директорите на средните стручни училишта и претставниците на реалниот сектор и на општините Кочани и Виница разговаравме за тоа кои образовни профили треба да се отворат во учебната 2021/2022 година, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во…
Оризопроизводителите од кочанско на протести излегуваат во вторник. Со земјоделската механизација ќе го блокираат патот Штип-Кочани Бараат исплата на субвенциите пред стартот на сеидбата, но и повисоки откупни цени на оризовата арпа и белиот ориз, како и навремено чистење на…
Градоначалникот на Општина Кочани Николчо  Илијев беше дел од официјалната делегација на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност  Саше Тасевски, која денеска ги  посети  децата и семејствата на загинатите бранители, во одморалиштето на…
Власта насилно и нетранспарентно го туркаше законот за попис, злоупотребувајќи европско знаменце. И во онака скратената собраниска постапка, владеачкото мнозинство
На 19.02.2021 е прегазен пешак во Кочани, по што со тешки повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, на 19.02.2021 во 17,45 часот било пријавено дека во Кочани на ул.„Страшо Пинџур“, кај место викано „Стришинска чешма“, патничко моторно возило „сузуки…