РЕГИОН

Во писмено известување до јавноста, од фабриката потврдуваат дека во рамки на пробниот период на работење, се тестира и прилагодува опремата што треба да ги унапреди процесите на рециклирање. – Испуштена е прочистена техничка вода која во својот состав има…
Заврши изградбата на Станбената улица со паркиралиштето и пристапната улица од северната страна на блокот згради на улицата „Стево Теодосиевски“ во централното градски подрачје на Кочани. Асфалтираните улици се со вкупна должина од 350 м, со тротоар, рабници и решетки…
Денеска полициски службеници од полициската станица Кочани ги лишиле од слобода А.В.(26) од Кочани и 15-годишен малолетник, затоа што во 11.30 часот биле затекнати при вршење на кривично дело „тешка кражба” во обид од плац на ул.„Македонска” во Кочани. По…
Пожар што вчера попладне избувнал во помошен објект на џамијата Сефер Баба во Виница направил материјална штета на инвентарот и внатрешноста, но нема повредени лица. Во гаснењето на огнот интервенирала Територијалната противпожарна единица, која успеала за кратко време да го…
Изградбата на улицата „Борис Ефремов“ во населбата „Варница“ продолжува како и што почна – и понатаму
Жителите на селото Грдовци изутринава забележале промена на бојата на водата на Оризарска Река и на дел од одводните канали што поминуваат низ Кочанско Поле, по што реагираа до надлежните инспекциски служби во Општина Кочани. Од увидот на терен е…
Заврши изградбата на пешачко-велосипедската патека што ги поврзува новиот мотел и круната на браната Гратче. Патеката просечно е широка 1,5 м, долга е 520 метри и е поплочена со бехатон. Во завршна фаза е и реконструкцијата на постојната, земјена патека…
Продолжува пролетното освежување и одбележување на пешачките премини, информираат од Општина
Општина Кочани денеска ја прими донацијата од НЛБ Банка – девет компјутери,лаптопи со ранци, коишто ќе бидат наменети заученициодкочанскитеучилишта. На средбата со претставниците на раководниот тим на кочанската филијала на НЛБ, градоначалникот Николчо Илијев се заблагодари за поддршката во реализацијата…
На 11.04.2021 во 20.40 часот во Полициската станица Кочани, М.И.(43) од Кочани пријавила кривично правен настан. Според пријавеното во место викано „Трајаново трло“ во Кочани, пред нејзината куќа, поголема група на граѓани физички ги нападнале нејзините роднини (соседи). Од страна…