ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ПЕЈАЧ ПРЕДРАГ ЖИВКОВИЌ ТОЗОВАЦ...

06 Апр 2021
431 пати

Легендарниот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85 години, откако во изминатите недели се лекуваше од последиците на коронавирусот, потврдија од неговото семејство.

 

Тој почнал да се занимава со музика уште како десетгодишник, свирајќи на хармониката што ја наследил од татко му, кој бил убиен од Германците во 1941. Првите песни ги објавил во 1965 година, по завршувањето на студиите. Откако сними четири дуети со Силвана Арменулиќ, неговата популарност почна нагло да се зголемува во почетокот на 1970-ите, но и падна во немилост на властите поради контроверзната песна „Јеремија“, поради што привремено замина во Германија.

Тозовац беше голема телевизиска ѕвезда во бивша Југославија, а познати беа неговите соработки со Предраг Гојковиќ-Цуне, Мирослав Илиќ и Лепа Лукиќ.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)