Локализиран пожарот на Осоговските Планини

09 Авг 2019
265 пати

Пожарот што вчера избувна во подножјето на Осоговските Планини е локализиран и ставен под

контрола. Противпожарните екипи работaт на негова целосна елиминација.
Ова го соопшти Кризниот штаб, по одржаната координативна средба од местото на противпожарната интервенција, рано утринава.
Противпожарните единици на Кочани, Виница, Македонска Каменица и Штип механизација на Комуналното јавно претпријатие „Водовод“, служби од Полицијата и Македонски шуми од Скопје, интервенираа непрекинато во текот на ноќта.
– Општина Кочани вчера побара налог од Дирекцијата за заштита и спасување за гасење на пожарот од воздух, па и покрај неговата локализација, постои можност и за таква интервенција – информира градоначалникот Николчо Илијев, како прв човек на Штабот за заштита и спасување.
Според првичните информации, опожарена е површина од 100 до 150 хектари, над селото Бели, до Браната Гратче и селото Црвена Нива. Огнот зафати шума сè до селото Лешки.
За последиците од пожарот, Кризниот штаб ќе информира во текот на денот.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.