Утре променливо облачно со сончеви периоди

19 Окт 2016
798 пати

Објавено на: 19.10 2016 г., 17:30 ч., ИНФОРМАЦИЈА

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ
16 Охрид, Битола 15 Претор, Д. Капија, 14 Скопје-Петровец, Тополчани, Прилеп, Гевгелија, Штип, 13 Струмица, 12 Скопје-З.Рид, Виница, 11 Тетово, 9 Кр. Паланка, Берово, Лазарополе, 8 Ѓуриште, Пожаране, 7 Маврово, 6 Пожар.

НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 16 часот.
7 Лазарополе, 3 Дебар, 2 Кр. Паланка, 1 Претор, Тетово, Маврово, >0 Пожаране.
ВРЕМЕТО ДЕНЕС
Претпладне облачно со локален слаб дожд. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите престанаа насекаде.. Дуваше слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во Штип брзината на ветрот достигнуваше брзина до 45 км/ч.

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ
Умерено до значително облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

ВРЕМЕТО УТРЕ
Променливо облачно со сончеви периоди и со слаб, а вдолж Повардарието умерен ветер од југоисточен правец. Кон крајот на денот од југозапад облачноста ќе се зголемува и ќе има врнежи од дожд. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират и во останатите подрачја. Т-мин. од 5 до 10 а т-мин. 13 до 18 степени.
Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Т.мин. 8/17 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ
Утре во текот на ноќта и во петок повторно ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни во западните делови од земјава. Во сабота се уште ќе има услови за слаб локален дожд, а од недела следува период на стабилно време со пораст на дневната температура.

Дежурен синоптичар:
Дипл.инж. метеоролог Ленче Ризова

Директор: м-р Оливер Ромевски

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.