РЕГИОН

На 23.05.2020 во 17,00 часот на магистрален пат Штип-Кочани кај с.Крупиште полициски службеници од СВР Штип ги лишиле од слобода А.Д.(19), Б.Т.(21) двајцата од с.Ерџелија- Св.Николе и А.В.(21) од Штип затоа што при извршен преглед над нив и возило била…
По повод  24 Мај, празникот на сесловенските просветители и Рамазан Бајрам, празникот за припадниците од муслиманска вероисповед, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев упати честитка во која се вели: - Два големи празника во еден ден! Нека е честит и…
Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев, извршија увид во теренските активности на неколку локации на територија на Општина Кочани. Кочани е град претпознатлив по производството на оризова арпа од…
Денеска градоначалникот Николчо Илијев со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски направи увид во градежните активности. Оперативците од теренот ни соопштија дека се следи динамичкиот план. Од 1 април се работи на влезниот и излезниот предзасек на тунелот,…
Владата синоќа донесе одлука полицискиот час овој викенд и за време на празниците Бајрам и Свети Кирил
По повод 23 Мај–деноткој влезе во историјата на Власите на Балканот затоа што во 1905 годинатие се признати како посебен народ во Отоманското Царство, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев упати честитка во која се вели: – На сите припадници…
Кракот од улицата „Стамен Манов“ во Ромското Маало во Кочани, кој денеска беше бетониран, моментално е уништен. Жители на улицата, додека бил свеж бетонот, си земале од него и го распоредувале по сопствена волја. Очевидци го пријавиле делото кај надлежните…
Директорот на ЦЈЗ во епизодата “Како СДС планира да ја опљачка Македонија!” Баба ми викаше синко знаеш ли што е непрокопсан човек? Тоа ти е човек кој тепа и вика олеле! Во кратки црти тоа е настапот на Гоце Серафимов…

ПРЕС НА ОО СДСМ КОЧАНИ

22 Мај 2020
300 пати
Почитувани сограѓани, Миле Лефков и ДПМНЕ во ек на криза–упорно бистрат политики! Не требало да помагаме на граѓаните - да не сме се задолжувале; па уште и експерт со бројки - папагалски ги повторува приказните на ДПМНЕ дека биле многу пари!?…
      На три локации во централното градско подрачје, во Трговскиот центар, кај Стари парк и на Градскиот плоштад, Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ постави контејнери за стакло. „Водовод“ соопшти дека покрај на овие, определени се уште десет локации каде…

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.