РЕГИОН

Ноќеска во 00.20 часот во Кочани полициски службеници од Полициска станица Кочани го лишиле од слобода Б.В.(42) од Кочани постапувајќи по претходна пријава на В.Б.(41) од Кочани дека еден час претходно пред казино во Кочани, Б.В. со нож се обидел…
На 02.08.2020 во 10,45 часот во Полициска станица Кочани, С.Н.(66) од с.Теранци, општина Чешиново-Облешево пријавил дека на 01.08.2020 околу 22,00 час во куќа во негова сопатвеност во с. Теранци бил физички нападнат од неговата поранешна сопруга В.Н.. Се преземаат мерки…
По повод големиот празник, Денот на Републиката, кога се навршуваат 76 години од Првото заседание на АСНОМ и 117 години од Илинденското востание, делегација од Општина Кочани и делегации од локални партиските ограноци на СДСМ, ВМРО- ДПМНЕ и ДОМ положија…
Зголемениот број заразени случаи потсетуваат дека коронавирусот не мирува и незапирливо напаѓа! Ова е предупредување дека сите треба максимално да ги почитуваме препораките на надлежните.Затоа, во пресрет на празникот и продолжниот викенд упатувам повик за максимално придржување кон мерките за…
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10, Штип-16, Прилеп-2, Тетово-2, Велес-5, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-10, Крива Паланка-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски…
Маж на 76 години од Кочани со позитивен тест на коронавирус по кратко хоспитализирање почина во болницата во Штип, а еден пациент на 50 години исто така позитивен на  ковид-19, но со тешки симптоми од Инфективното одделение во Штип итно е…
Почна асфалтирањето на локалниот пат Крушка – Ајдар, во должина од околу 2 км. Бетонирани се пропустите, поставена е дренажата, па стручните служби од Општина Кочани најавуваат дека работите ќе бидат завршени во рамките на предвидениот рок. Во претстојниот викенд,…
Позитивни се почетните резултати од првата фаза на проектот „Добра земјоделска практика-богат биодиверзитет“, што во изминатите осум месеци се реализираше во Кочанскиот Регион, а чија главна цел е да се намали палењето на сламата заради зачувување на животната средина. Носителот…
Рано утринава загина осумнаесет годишно момче од Зрновци, потврди полицијата. Според официјалните
На 30.07.2020 во 20.40 часот во Кочани од полициски службеници од Полициска станица Кочани бил лишен од слобода А.Д.(70) од Кочани, по добиена пријава од Итна медицинска помош од Кочани дека околу 19.00 часот, на место викано „Горно Подлошко“, во…

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.